Odszkodowania – oszuści, których lepiej unikać

Dochodzenie odszkodowań to delikatny temat. Niestety na rynku działa wielu oszustów lub zwyczajnych partaczy, dla których dobro drugiego człowieka niekoniecznie ma priorytetowe znaczenie.

O tzw. firmach odszkodowawczych, których na polskim rynku są setki, napisano już wiele. Kryją się one pod różnymi „elokwentnymi” nazwami, takimi jak np. kancelaria odszkodowawcza – z prawdziwą kancelarią prawną nie mając bynajmniej wiele wspólnego…

Każdy adwokat, radca prawny, a także osoba oszukana przez firmę odszkodowawczą, przestrzegają przed korzystaniem z jej usług. Mimo to liczba ludzi, którzy decydują się powierzyć dochodzenie odszkodowania, zadośćuczynienia i renty nie zawsze godnym zaufania doradcom, jest ogromna. Czy to oznacza, że nie docierają do nas dobitne słowa przestrogi, jesteśmy ślepi i głusi na dobre rady? Niekoniecznie!

Błędne wybory, które podejmujemy w sytuacji stresowej, wynikają m.in. z faktu, że firmy pomagającej w uzyskaniu odszkodowania, szukamy najczęściej w Internecie. Na pierwszych stronach trafiamy jednak nie na rzetelne kancelarie radcowskie czy adwokackie, lecz w dużej mierze na wszelkiej maści firmy odszkodowawcze. Dlaczego tak jest? Z prostego powodu.

Osoby wykonujące zawód prawny, muszą postępować zgodnie z jego kodeksem etyki, a ten, w przypadku większości zawodów zaufania publicznego, zabrania reklamowania świadczonych usług w jakiejkolwiek formie.

Oznacza to, że zaufanego prawnika nie znajdziemy wśród reklam Google, a często też na pierwszych stronach wyników wyszukiwania! Zamiast tego trafimy na firmy, które nie muszą kierować się żadnym kodeksem i mają całkowicie wolną rękę w reklamowaniu swojej działalności i szukaniu klientów, w tym przypadku – poszkodowanych w różnego typu wypadkach.

W ten sposób, wpisując w wyszukiwarkę tylko jedno hasło „odszkodowania”, otrzymujemy mnóstwo wyników, wśród których czyha na nas nie zawsze uczciwa pomoc. Oczywiście, absolutnie nie można zakładać, że każda tzw. firma odszkodowawcza pracuje źle i oszukuje swoich klientów. Jednak liczba przypadków, w których za namową niekompetentnego doradcy poszkodowany podpisał z ubezpieczycielem niekorzystną ugodę pozasądową (w 99% przypadków lepiej jej nie zawierać!) czy też otrzymał śmiesznie wręcz niskie świadczenie, jest przytłaczająca.

Warto mieć na uwadze to, że zgłaszając się do tzw. firmy odszkodowawczej, jesteśmy dla niej tylko kolejnym klientem – obsługiwanym standardowo, zwykle bez indywidualnego rozpatrzenia sprawy i bez propozycji skutecznego dochodzenia roszczeń w konkretnym, niekiedy zawiłym prawnie przypadku. Wiele skomplikowanych spraw jest możliwych do wygrania tylko wtedy, gdy zdamy się na wsparcie prawnika z prawdziwego zdarzenia. W naszej działalności kilkukrotnie uzyskaliśmy dla poszkodowanych świadczenia w wysokości powyżej 1 mln złotych oraz dochodzące do 2 mln złotych. Tak olbrzymie kwoty rekompensaty były możliwe do wywalczenia jedynie na drodze sądowej i wymagały wstawiennictwa naszego radcy prawnego. Na podstawie zebranych dowodów, potrafił on bowiem oszacować pełną należną kwotę świadczenia i niezbicie udowodnić, że należy się ona poszkodowanym.

Zachęcamy więc wszystkich pokrzywdzonych w wypadkach do podejmowania racjonalnych decyzji i gruntownego przemyślenia pomocy, którą znajdujemy w Internecie. Przede wszystkim jednak zachęcamy, by w jakimkolwiek trudnym przypadku od razu szukać kancelarii prawnej, radcowskiej bądź adwokackiej, gdzie znajdziemy nie tylko fachową pomoc, ale i zyskamy poczucie bezpieczeństwa w niełatwej sytuacji.

Related Post